Pracuj zdrowo – biurko elektryczne

Biurko stojące to biurko przeznaczone do pracy w pozycji stojącej, a nie jak w przypadku tradycyjnych biurek do pracy w pozycji siedzącej. Tradycyjne biurka do pracy siedzącej są często wykonywane w standardowej, stałej wysokości, natomiast biurka stojące mogą być wykonane w wielu różnych wysokościach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Biurka stojące budowane są w wielu stylach i mogą być dostosowane do konkretnych zadań, takich jak obsługa komputera, telefonowanie i rysowanie architektoniczne.

Co to jest biurko stojące?

Może się wydawać, że biurko stojące jest stosunkowo nowym wynalazkiem, ale jest ono używane od ponad 150 lat. Historyczne postaci, w tym Charles Dickens i Winston Churchill, podobno używały specjalnie wykonanych biurek do pisania w pozycji stojącej.

Jakie są korzyści z biurka stojącego?

Wiele osób wykonujących pracę biurową spędza większość dnia roboczego w pozycji siedzącej. Większość pracujących osób dorosłych prowadzi bardziej siedzący tryb życia w dni powszednie niż przeciętny 75-latek, a dwie trzecie pracowników biurowych siedzi przy biurku przez ponad 6 godzin każdego dnia.

Jest to poważny problem, ponieważ wykazano, że siedzący tryb życia przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, w tym zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca, które są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Na szczęście biurka stojące oferują mało ryzykowny i efektywny kosztowo sposób zmniejszenia ilości czasu, jaki typowy pracownik biurowy spędza w pozycji siedzącej w ciągu dnia pracy, a tym samym pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z siedzącego trybu życia.

Poprawa nastroju i poziomu energii

  • Jedno z badań wykazało, że uczestnicy korzystający z biurka stojącego odczuwali mniejszy stres i zmęczenie niż osoby pracujące w pozycji siedzącej.
  • Brak aktywności może zwiększać ryzyko depresji i niepokoju, ale biurka stojące mogą zmniejszyć poczucie stresu i zmęczenia, poprawiając jednocześnie nastrój i zwiększając poziom energii.

Zmniejszenie bólu pleców

Pracownicy biurowi, którzy spędzają większość dnia siedząc, często skarżą się na ból pleców, ale kilka badań wykazało, że korzystanie z biurka stojącego może znacznie zmniejszyć ból pleców związany z długotrwałym siedzeniem.

Autor

  • Artysta pochodzący z Czech. Od czasu ukończenia studiów mieszka i tworzy w Polsce sztukę nowoczesną. Sztuka to całe jego życie, poświęca jej także wolny czas. Niekiedy publikuje na blogu tematy związane z inwestycjami.

2 komentarze do “Pracuj zdrowo – biurko elektryczne

  1. Mam u siebie w pracy elektrycznie regulowane biurko. Kiedy chcę, mogę podnieść je na wymaganą wysokość, by swobodnie pracować na stojąco. Jeśli nie mam ochoty stać, mogę obniżyć je, by móc komfortowo usiąść.

  2. Bez elektrycznie regulowanego biurka nie da się normalnie pracować. Nie można w końcu ciągle się garbić z przy klasycznym drewnianym meblu. To odbija się na naszym zdrowiu.

Możliwość komentowania została wyłączona.