Co lepiej kupić – dom czy mieszkanie ?

Kupno nieruchomości to wydatek wszystkich oszczędności i tym samym decyzja mająca duży wpływ na życie. Powinna być przemyślana – w końcu nie da się sprzedać domu lub mieszkania w jednej chwili, kiedy tylko znudzi się lub zapragniemy czegoś nowego. Osobiste preferencje są bardzo ważne, w końcu mieszkanie lub dom ma służyć przez całe życie. Ceny nieruchomości stale rosną, dlatego nie warto zwlekać z podjęciem decyzji.

Dom czy mieszkanie?

Zarówno kupno mieszkania, jak i domu ma swoje wady i zalety. Pod względem finansowym zakup domu na obrzeżach miasta może okazać się tańszy niż nawet o połowę mniejsze mieszkanie w centrum. Dom to zwykle większy metraż, ale jednocześnie dodatkowe obowiązki związane z odśnieżaniem, dbaniem o działkę czy ogrzewaniem.  Z drugiej jednak strony, przyjemnie jest usiąść z kawą w ręku na własnym tarasie, z dala od wzroku sąsiadów. Mieszkańcy bloków nie mają aż tylu problemów, korzystają z ciepła z sieci i nie martwią się śniegiem na podjeździe. Domy są zwykle położone bardziej na uboczu, dlatego też problemem może być dojazd centrum czy nawet do przystanku autobusowego. W okolicy osiedli w większych miastach nie ma problemu z dostępem do komunikacji, a dodatkowo planowane są tam nowe inwestycje ułatwiające życie mieszkańcom.

Którą nieruchomość wybrać?

Dom sprawdzi się dla osób marzących o większej przestrzeni, którzy nie obawiają się obowiązków. Można powiedzieć, że mieszkania są dedykowane dla osób lubiących spokój i porządek – mniejsza ilość formalności, brak konieczności utrzymania podwórka czy podjazdu, a także bliskość centrum mogą przeważać w przypadku poszukiwania wygody. Wybór powinien zależeć nie tylko od ceny nieruchomości, ale również od jej położenia, metrażu, technologii budowy. Osoba całe życie mieszkająca w domu będzie miała problem z odnalezieniem się w mieszkaniu, natomiast jeśli ktoś wychowuje się w bloku to na ogół nie marzy o prywatnym podwórku oraz większej przestrzeni we wnętrzu. Ostateczny wybór musi jednak zależeć od inwestora, który powinien brać pod uwagę własne możliwości finansowe i preferencje użytkowników nieruchomości.

Autor

  • Artysta pochodzący z Czech. Od czasu ukończenia studiów mieszka i tworzy w Polsce sztukę nowoczesną. Sztuka to całe jego życie, poświęca jej także wolny czas. Niekiedy publikuje na blogu tematy związane z inwestycjami.

2 komentarze do “Co lepiej kupić – dom czy mieszkanie ?

  1. Wolę kupić dom, ponieważ dom jest większy i komfortowy. Po co zamykać się w ciasnej klatce mieszkania?

  2. Nie mam zbyt dużych potrzeb i zwykłe małe mieszkanko powinno mi wystarczyć. Jednemu będzie pasować dom, a innemu mieszkanie. Co to woli.

Możliwość komentowania została wyłączona.